Czujki ruchu oraz detektory gazów i dymu to niezwykle istotne elementy
budowy współczesnych systemów sygnalizacji włamania i napadu oraz
systemów sygnalizacji o zagrożeniach pożarowych. Jakość wykonania
czujników i detektorów w bardzo dużym stopniu wpływa na jakość i
efektywność pracy systemów alarmowych, ponieważ urządzenia wysokiej
jakości znacznie obniżają ilość występowania fałszywych alarmów.
Czujki są odpowiedzialne za wykrywanie ruchu lub innych zdarzeń, które następnie po przekazaniu do centrali uznawane są za alarm. W przypadku systemów sygnalizacji włamania i napadu SSWiN wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje czujników: pasywne czujki podczerwieni (PIR), mikrofalowe oraz ultradźwiękowe (powszechnie znajdują zastosowanie w instalacjach alarmowych dla samochodów).
- Pasywne czujki podczerwieni - zasada działania tego typu czujki, oparta jest na wykrywaniu zmian w odbieranym przez niż promieniowaniu podczerwonym. Zmiany te są spowodowane ruchem obiektów, których temperatura różni się od temperatury otoczenia już o ok. jeden stopień Celsjusza. Czujki te więc odbierają ciepło emitowane przez poruszające się obiekty, czyli nie emitują energii do otoczenia.
- Czujki mikrofalowe - działają na zasadzie efektu Dopplera. Emitują one impulsowo w otaczającą przestrzeń promieniowanie mikrofalowe o częstotliwości ok. 10,5 GHz. Sygnał alarmowy wytwarzany jest w czujce po wykryciu zmiany w częstotliwości odebranych fal, odbitych od poruszającego się obiektu. W związku z tym, że czujki mikrofalowe wykorzystują efekt Dopplera, reagują one najlepiej na ruch intruza w kierunku do lub od czujki.
- Czujki ultradźwiękowe - działają na identycznej zasadzie jak czujki mikrofalowe, z tą różnicą, że emitują one ultradźwięki a nie mikrofale. Ultradźwięki nie przenikają przez okna i ściany, ale są bardzo wrażliwe na ruchy powietrza. Wynika z tego, że nadają się do stosowania tylko w szczelnych pomieszczeniach i tam gdzie nie ma urządzeń mogących powodować zakłócenia typu wibracyjnego np. wentylatory, drżące szyby w oknach czy nawet grzejniki.